Participants

  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G
  • H
  • I
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • Q
  • R
  • S
  • T
  • U
  • V
  • W
  • X
  • Y
  • Z

No search query.
Country Team
Albania
Folk Group «Bilbili»
Argentina
Ballet Sentimiento Criollo
Armeniya
-
Austria
Folk Dance Group Austria
Azerbaijan
«Rhythm» Dance group
Belarus
Folk Group «Hamanina»
Benin
National Ballet of Benin
Bolivia
-
Bosnia and Herzegovina
-
Botswana
Folklore Group "Dipela Tsa Ga Kobokwe"
Brazil
Folk Group "Brasil Central"
Bulgaria
Folklore Dance Ensemble "Plamache"
Cameroon
National Artistic Ensemble
Canada
Folklore Ensemble "Tam Ti Delam"
Chile
Group "Ballet Folklórico Antumapu De La Universidad De Chile"
China
-
Chinese Taipei (Taiwan)
Fang-Shiang Dancing Theater
Colombia
“Carmen Lopez” Dance Group
Costa Rica
Matambu
Croatia
Group "OSS Buševec"
Cyprus (Iskele Festival)
-
Czech Republic
-
Ecuador
Mitad del mundo
Egypt
-
El Savador
Folk Dance Group «Santa Tecla»
Estonia
Kiitsharakad
Finland
-
France
Group “Couleur 2 Provences”
Germany
Folk Dance Group "Schmerlitz"
Greece
Folk Association «Karagouna»
Guatemala
Group of Folklore Project «Zoel Valdes».
Honduras
-
Hungary
Dance Ensemble «Kecskemet»
India
CIOFF®-India Folk Dance Group
Indonesia
-
Israel
Dance group "Tiberias"
Italy
Folk Group «Sbandieratori leone rampante di cori».
Ivory Coast
National Ballet of Ivory Coast
Japan
Drummer group "Hiro Hayashida and The Super Taiko Junior"
Kazakhstan
-
Korea
Folk Dance Group of CIOFF®-Korea
Kyrgyzstan
Adis, vocal-choreographic ensemble
Latvia
Group "Latvia Sing"
Luxembourg
Folklore Group "Letz'Folk"
Mexico
Folklore Ballet Group “Imágenes De Xalapa”
Moldova
-
Montenegro
Folklore Ensemble "Crna Gora"
Nepal
-
Netherlands
Dance Group “Paloina Amsterdam”
North Macedonia
«Ilinden» Folk Dance Ensemble
Panama
“Fuerte Raza” Grand Folklore Dance Group
Paraguay
Folklore Group «Neike Don Mario»
Peru
Group «Peruanisimo»
Portugal
Folklore Group «Monte Verde»
Puerto Rico
Group «Gibaro de Puerto Rico»
Republic of South Africa
Group “Ubuyambo performing arts”
Romania
Group "Martisorul"
Russia
Folk art choreographic ensemble “Venzelya”
Saint Vincent and the Grenadines
Dance Company “La Gracia”
Serbia
-
Slovakia
-
Slovenia
Academic Folklore Group “Student Maribor”
Spain
Folk Group “COROS Y DANZAS DE LORCA”
Sri Lanka
Group "Sri Lanka"
Sweden
-
Switzerland
-
Tahiti (French Polynesia)
-
Tajikistan
-
Thailand
Folk Dance Group “Satit Silpakorn"
Togolese Republic
Sitsope, ballet Group of Togo
Tunisia
Folk Dance Group “Ennawrouz”
Turkey
Hacettepe University Children and Youth Folk Dance Group
Turkmenistan
-
Ukraine
-
United Arab Emirates
Sharjah National Group
United Kingdom
-
USA
The American Folk Dance Ensemble of the Brigham Young University
Uzbekistan
Folk Ensemble «Aikulash»